Pokud si chce vzít člověk půjčku, může tak učinit. Samozřejmě za předpokladu, že najde takovou finanční instituci, jež mu bude ochotna vyhovět, a že splní podmínky, jež tato klade. A protože je u nás poskytovatelů jako hub po dešti a jejich nabídek je ještě daleko více, zpravidla se vždycky nějaká ta možnost půjčit si najde.
Ovšem ono by to rozhodně nemělo končit tím, že si člověk nalezne svého podporovatele a tomu výměnou za poskytnuté peníze honem podepíše smlouvu. Protože jak praví lidová moudrost, práce kvapná málo platná. Případně jsme nabádáni, abychom spěchali pomalu.
A proto bychom si měli před vzetím si půjčky nechat dostatek času na rozmyšlenou. Abychom stihli smlouvu, již podepisujeme, nejenom přečíst, ale i pochopit.
Což je více než důležité. Protože se už dávno ví o tom, jaký význam mohou mít různé dodatky či poznámky psané neblaze proslulým malým písmem, každý už určitě slyšel o háčcích ukrytých ve složitých právních formulacích a podobně.
Mohlo by se tak tedy zdát, že čím déle studujeme podmínky úvěrů Hypotéka bez registru, tím lépe. Že bychom měli opravdu usednout a vše důkladně přelouskat, než to stvrdíme svým podpisem. Abychom se nenechali napálit.
Ovšem je logické, že nezáleží jenom na čase stráveném nad takovou smlouvou. Protože čas jsou peníze, jenže někdy ty, jež ušetříme, a jindy ty, jež tratíme. Ani dostatek času na prostudování všeho do posledního písmene nemusí stačit. Není totiž jenom třeba číst, je třeba i přečtenému porozumět. A pokud někdo smlouvě nerozumí, nechá se doběhnout, i kdyby ji četl stokrát a celou věčnost.
Každému z našinců tak lze vřele doporučit, aby smlouvy nepodceňoval a nesedl na nějaký ten pomyslný lep, nepodlehl vábení nějakého pozlátka. Protože není všechno zlato, co se třpytí. A chybovat je prý sice lidské, ovšem za chyby se platí. A u půjček toto lidové moudro platí doslova.
A tak nepodepisujte nic, čemu nerozumíte. Abyste se neučili vlastními chybami.