K výrobě papíru je zapotřebí celulózy, která se postupně mění v papírovinu


Pro výrobu papíru je zapotřebí nejprve připravit směs celulózy (vlákniny), která vznikne buď z dřevité hmoty z pokácených stromů, anebo částečně z recyklovaného papíru ze sběrny. Vzniklá celulóza je zpravidla nažloutlá a podle toho, jaký papír se z ní dále bude vyrábět, se pak musí vybělit. To znamená, že třeba balicí papír je ve finále trochu nahnědlý a není čistě bílý právě proto, že je vyroben ze směsi nebělené, nebo jen částečně bělené celulózy. Kancelářský bílý papír je pochopitelně dražší, protože prochází delším výrobním procesem. Dříve se celulóza bělila sloučeninami na bázi chlóru, ale protože se při bělení uvolňoval jedovatý fosgen (známý též jako bojový plyn – chemická zbraň), přešlo se na ekologické bělení bezchlórové.
rozevřená kniha
Samotná vláknina (celulóza) však k výrobě papíru nestačí, musí se dále zpracovat na tzv. papírovinu.
Rozemílání papíroviny
To je další fáze přípravy celulózy, která se zjemňuje ve speciálních zařízeních. Jsou to velmi zvláštní diskové nebo kuželové mlýny, tzv. hollandry. (Tento specifický název pochází ze 17. století od holandského vynálezce této technologie.)
Zaplnění papíroviny
Do jemných vláken celulózy se přidávají speciální plnidla, která dodávají papírové směsi (papírovině) typické vlastnosti, odlišné pro různé druhy papíru. Docílí se tím různé lesklosti, hladkosti, bělosti atd. Nejpoužívanějšími plnidly jsou směsi křídy, titanové běloby, mastku a kaolinu.
Proces klížení
Papírovina se také musí klížit. Je to z toho důvodu, aby se papír nenasákl vodou a rychle se nerozmáčel. Ostatně, to můžete snadno posoudit sami – když pokapete vodou kancelářský papír, ten ji jen tak nepropustí, naopak toaletní papír a filtrační papír se vodou velmi rychle nasáknou. Některý papír se tedy klíží, a to buď na povrchu, kdy se listy namáčí v klížidle, nebo se samotné klížidlo přidává již do tekuté papíroviny. Klížidla jsou nejčastěji na bázi směsí škrobů, přírodních pryskyřic, nebo vosků.
listy papíru
Papírovina se pak na závěr podle potřeby barví a pak již vstupuje do závěrečné fáze samotné výroby papíru na papírenských strojích.
Jak vidíte, výroba papíru je poměrně složitý proces, a tak si každý z vás alespoň může vytvořit představu, že docela obyčejný papír není zas až tak obyčejný výrobek.

CategoriesNezařazené