Ohřejte si domov

Základem pro spokojený život v domě je i správně vyřešené vytápění na chladné období. Nechcete se přeci probouzet ráno do chladna. S možnostmi vytápění Vám poradí každý zkušený topenář, ale pro představu o základních možnostech se můžete inspirovat v tomto článku.
dřevo v krbu
Infrapanely
Někdo na ně nedá dopustit, jiný je nemá rád, protože vytápění jen pomocí nich není zrovna efektivní. Panely pracují na principu ohřátí předmětů, které pak ohřívají vzduch. Nejtepleji Vám bude právě přímo pod panelem. Vytápění panely má jednu výhodu. Energetická společnost Vám nabídne provoz čistě na noční proud, krom několika hodin denně. Nevýhody jsou poměrně jasné. Nevytopíte jimi natolik, abyste si řekli, že je Vám vedro. Navíc, i když mají malou spotřebu energie, musíte jich použít více. Ve výsledku zaplatíte při vytápění větších prostor více, než kdybyste si pořídili samotný elektrokotel.
Elektrický kotel
Další možností vytápění je pořízení elektrického kotle a napojení radiátorových okruhů. Tento kotel lze regulovat i dálkově, což je velká výhoda při vytápění. Nastavíte si požadovanou teplotu tak, abyste měli teplo, když přijedete domů. Vytápění elektřinou v této variantě vyjde levněji, než vytápění velkých prostorů samostatnými infrapanely. Musíte zde ale počítat s větší počáteční investicí při tvorbě topného okruhu do všech místností.
Plynový kotel
Jednou z dalších variant vytápění radiátorového okruhu je plynový kotel. Ne všude je plyn ale zaveden, proto není tato možnost dostupná všem. Pokud se pro tento typ kotle rozhodnete, budete vytápět o něco levněji, než elektrickým kotlem, ovšem údržba a revize jsou nutné z důvodu bezpečnosti.
plochý radiátor
Kotle na tuhá paliva
Nyní přejdeme k variantě kotle na tuhá paliva. Ať již na dřevo či uhlí, existují dvě základní varianty. Kotel s automatickým plněním či kotel s manuálním přikládáním. U kotle s automatickým přikládáním přiložíte jednou za několik dnů, kotel si pak sám dávkuje potřebné množství uhlí pro trvalé vytápění domácnosti. Při manuálním přikládání máte však jistotu, že se kvůli kamení nezničí podávací šnek. Jen jeho nevýhoda je ta, že ke kotli běháte častěji, několikrát za den.
Tepelná čerpadla
Nejdražší pořizovací náklady, ale také nejlevnější variantu vytápění mají tepelná čerpadla. U nich existuje také několik typů. Důležité je ale vědět, že ani tepelné čerpadlo nepracuje bez přívodu energie. Provozní náklady se tedy nerovnají nule. Životnost tohoto typu topení se pohybuje v průměru kolem deseti let, tedy na poloviční hranici průměrné životnosti ostatních druhů vytápění.
Nyní už záleží jen na Vás, jaký základní typ vytápění si vyberete, či je budete dokonce kombinovat.