Co podle vás znamená udržitelnost módy?
Jsou to jednak lepší výrobní postupy, kdy se nespotřebovává tolik energie, vody a vstupů, a také je to stav, kdy výrobci nechrlí tolik kusů oblečení každý den. Část odpovědnosti v oblasti módy je na výrobcích, ale větší část mají na svědomí zákazníci. Právě ti ovlivňují, kolik textilu se prodá, a často opravdu zbytečně. Jen si vzpomeňte na to, jak jste si koupili boty nebo třeba tričko, a pak jste je nikdy neměli na sobě. To vážně není udržitelný přístup k oděvnímu průmyslu.
Velkým tématem jsou second handy
Právě second hand je už celá desetiletí místem, kde můžete sehnat skvělé kousky za skvělé ceny. V mnoha velkých městech můžete narazit klidně i na velmi luxusní zboží od světových designérů, jako je například Dior nebo Chanel. I takovými kousky si můžete obohatit šatník. Návštěvy těchto obchodů nejsou nic, za co by se měl člověk stydět. Naopak je jen dobře, že sekáče mají stále více zákazníků. Díky tomu se nevyužité oblečení dostane k někomu, kdo pro něj využití najde.
Druhá šance
Oblečení které už nechcete nosit můžete darovat na dobročinné účely, a nebo ho použít k výrobě něčeho nového. Může to být třeba taška nebo úplně nové tričko. Internet je plný nápadů, jak recyklovat oblečení, které už nosit nebudete. Pomozte snížit plýtvání oblečením, a nakupujte skutečně jen to, co využijete. V šatníku by vám neměly chybět neutrální kousky v bílé, černé a tělové barvě, protože ty zkombinujete s jinými barvami. Zároveň ale nepotřebujete mít 10 kabátů a 50 párů bot. Jen proto, že si to můžete dovolit, si to ještě nemusíte kupovat. Ulevíte nejen životnímu prostředí, ale i své peněžence. Nakupujte s rozmyslem a neplýtvejte oblečením, které je na výrobu poměrně dost náročné. Snížíte tak spotřebu výrobních vstupů a možná to motivuje výrobce ke snížení produkce.