Vůně jako pomocník pro zdraví i psychiku

Vonné oleje používali k léčbě již staří Číňané a jejich účinky byly známy i v dalších starověkých civilizacích. Dnes znovu objevujeme jejich kouzlo. Éterické oleje se získávají destilací ze siličnatých žlázek nejen z květů, ale také z plodů, kůry, listů či dokonce kořenů rostlin. V ojedinělých případech se používá k jejich získání také metoda lisování. Každý olej má zcela unikátní charakter a hodí se k jiným účelům. Některé vám mohou pomoci, ale při neuváženém použití dokáží i ublížit. Obzvláště je třeba se vyhýbat syntetickým olejům, které rozhodně nepocházejí z přírodních zdrojů, ale byly vyvinuté v laboratoři. Takový aromatický olej má jiný chemický charakter než přírodní silice a ačkoli vám může příjemně vonět, v lepším případě vám nijak neprospěje, v tom horším vám pak může ublížit a chovat se ve vašem organismu dokonce rakovinotvorně.
aromaterapie esenciální oleje květiny
 
Po čem tedy sáhnout?
 
·         Levandule– Asi nejznámější aromaterapeutická bylina. K navození pohody, zpomalení toku myšlenek i snížení krevního tlaku je výborným pomocníkem. Před spaním se její inhalace doporučuje i pro kvalitnější a klidný spánek. Navíc odhání drobné škůdce z domácnosti a při přímém užití na kůži má antiseptické a analgetické účinky. Skvěle vám tak pomůže i v létě po bodnutí hmyzem. Ale pozor! Kdo má přirozeně nízký tlak, měl by se levanduli vyhýbat. Může mu způsobovat závratě a bolesti hlavy.
·         Meduňka– Stejně jako levandule, i meduňka má zklidňující, až meditativní účinky. Báječná je pro děti před spaním, uvolňuje svalové napětí, ulevuje od bolesti, a to nejen inhalací, ale i užitím meduňkového čaje. Velice ji ocení ženy trpící menstruačními bolestmi.
·         Růže– Za nejvzácnější olej je historicky považována silice z růží. Probouzí v ženách jejich ženskost, obnovuje v nich ztracené síly a harmonizuje jejich mysl. Pomáhá srovnat cyklus a podporuje plodnost. Ženy se při užití růžového oleje například do koupelí cítí krásnější a sebevědomější.
·         Citrusy– Silice z pomerančů, mandarinek, citronů či grepu, ale také z bergamotu či litsey, svou svěží a šťavnatou vůní dodají potřebnou energii, zharmonizují a povzbudí mysl i tělo a nastartují například do nového dne. Probouzejí radost ze života, navozují optimistickou náladu a zahánějí deprese. Kromě toho čistí vzduch, působí detoxikačně na organismus a regulují zažívání. Vhodné jsou i pro zlepšení koncentrace u dětí.
·         Kadidlo– Ne nadarmo ho jako jeden z pokladů přinesli do Betléma tři králové. Je totiž jednímz nejlepších pomocníků na problémy psychického rázu, pomůže od napětí, depresí, úzkosti, či stresu. Hodí se také při nespavosti i křečových stavech. Čistí mysl a je skvělým průvodcem meditací.
·         Skořice– Skořici ocení především ženy, které trpí studenými končetinami, neboť její největší síla je ve schopnosti prohřívání organismu. Také rozproudí v těle energii a navodí kreativní náladu. Při použití pár kapek skořicového oleje v kombinaci s rostlinným olejem vlastní volby navíc pocítíte po pravidelných masážích pozitivní vliv na odbourávání celulitidy.
·         Ylang-ylang– Nádherná sladká květinová vůně této tropické asijské byliny je skvělá pro harmonizaci mysli a především rozbouřených emocí. Je ceněna také jako afrodisiakum, upravuje tlak krve a je nápomocná i při onemocněních srdce. Ne nadarmo zní překlad jejího jména „vzácná“.
aromaterapie difuzér
 
Jak nejlépe využít sílu éterických olejů?
 
Skvělé a oblíbené jsou například aromalampy. Vonný olej by však neměl podléhat přímému ohřevu, a to ani ředěný ve vodě, protože se snadno přepaluje. Bohužel většina dekorativních aromalamp je přesně tohoto charakteru. Lepší je využívat jich tedy spíše jen jako svícen, či dekoraci a poohlédnout se po moderních difuzérech, které pomocí ultrazvuku šetrně, ale účinně rozptylují éterický olej po prostoru. Jedná se ovšem o nákladnější investici, ačkoli ty nejlevnější se dají sehnat i kolem pětistovky. Levnější alternativou je pak kápnout olej na neglazovanou keramiku nebo do zvlhčovače vzduchu v bytě, a nechat jen samovolně odpařovat.
Zajímavější variantou aromaterapie je při touze po relaxu aromaterapeutická koupel. Olej samotný nebo smíchaný s libovolným rostlinným olejem si nalijte do horké vany, pusťte příjemnou hudbu, zapalte svíčky, a po koupeli budete jako znovuzrozená. K dostání jsou dokonce i k tomuto účelu přímo určené koupelové oleje s obsahem různých éterických olejů, nebo jejich směsí, které obsahují malé procento emulgační složky, díky které se lépe propojí s vodou a olej pak pečuje během koupele i o vaši pokožku.
Ze směsi esenciálního oleje s rostlinným olejem pak můžete vyrobit i vlastní parfém, který vám může poskytovat vzpruhu během pracovního dne. Jakmile jednou okusíte jejich kouzlo, zajisté vás nenechají chladnými a začnete sami experimentovat s jejich použitím. Vždy ale dbejte pokynů výrobce. U těch dobrých obvykle dostanete jak informaci s možností použití, tak především také kontraindikaci daného oleje.